חיפוש

תל אביב העיר הלבנהעבור ישראלים רבים, הביטוי "העיר הלבנה" הוא זכר לנוסטלגיה-תל אביבית וותיקה שמופיעה בעיקר בשירים ישנים על העיר העברית הראשונה, אולם למעשה מדובר באזור וותיק בעיר המכונה כך, הודות לצבע הלבן והחלק שעיטר בעבר את בנייני הבאוהאוס, או בנייני הסגנון הבינלאומי, אשר נבנו בעשורים הראשונים של המאה ה-20. אין מדובר ב"סתם" בניינים לבנים, אלא בסגנון אדריכלי ייחודי אשר אמנם הגיע ממערב אירופה, אך עשה עליה במלוא מובן המילה, השתכלל וכיום מהווה נדבך חשוב בהיסטוריה של הקמת תל אביב. כיום אזורי "העיר הלבנה" הינם אתר מורשת עולמית.


מאפייני בנייני העיר הלבנה

הסגנון הבינלאומי (או הבאוהאוס, בשמו המוכר יותר) הוא תוצאה ישירה של הסגנון האדריכלי-מודרניסטי, שניתן לסכם אותו בשתי מילים: מינימליסטיות ופונקציונאליות. עד היום אגב, גם בתחום אדריכלות הפנים, המאפיינים הללו מתבטאים בכל שלוחותיו של הסגנו המודרני. כשנביט על הבניינים, בד"כ נראה:

– שימוש רב בבטון: הסגנון המודרני הביא איתו גם דרישה לחומרי בניין "פרקטיים" יותר, וקלים יותר לשימוש.

– צבע אחיד: המינימליזם בסגנון הבניה הבינלאומית מתבטא גם בצבע אחיד, בד"כ כאמור – לבן.

– חלונות גדולים, מרפסות קטנות: סגנון הבניה הבינלאומי כלל גם התאמה לאקלים הישראלי, ופה כמו שכולם יודעים לא חסרה שמש ויש צורך באוורור מתמיד של הבית. המרפסות, נועדו לעיתים לקישוט, לעיתים למטרת הצפייה ברחוב וכד’.

– קישוט מצומצם, אם בכלל: הבאוהאוס מתבטא בבניה בקווים ישרים.


חשיבותה של העיר הלבנה

העיר הלבנה על שלל בנייניה, היא פיסה מההיסטוריה רבת התהפוכות של העיר תל אביב. הצרכים השונים שהובילו לבנייתם של הבניינים, החזון שעמד מאחורי הבאת הסגנון לארץ והאישים ששמם נקשר לבניינים, הופכים את העיר הלבנה לייחודית וחשובה מאין כמוה.


הנכם מוזמנים לסיור מרתק בין אתריה השונים של העיר הלבנה. ביחד נצעד בין בניינים, אישים וסיפורים מרתקים שיחשפו בפנינו עוד פיסה מהישראליות שהתהוותה בתל אביב!