חיפוש

נצרות ביפו

הנוכחות של הנצרות בעיר יפו במשך השנים נבעה ממספר סיבות עיקריות.

העיר יפו בדת הנוצרית נחשבת לעיר קדושה אשר הקדושה שלה נבעה מתוך האמונה על פעילות של פטרוס הקדוש: נס החייאת הצדיקה טביתא וחזיון על גג ביתו של שמעון הבורסקאי.

נמל יפו העתיקה בעל חשיבות היסטורית רבה לנצרות מכוון ששימש כתחנת מעבר של עולי הרגל בדרכם לירושלים הדת הנוצרית התקיימה בעיר יפו כבר בתקופה הביזנטית והיא נמשכת לכל אורך ההיסטוריה ועד היום.

חשיבותה של העיר לעולם הנוצרי בימי הביניים, בעת החדשה ועד הקמת מדינת ישראל נבעה גם מהיבט הגיאוגרפי והפוליטי שלה.היסטוריה של הדת הנוצרית בעיר יפו

במחצית המאה ה-19 הגיעו ליפו והתיישבו סוחרים נוצרים אמידים מלבנון.

הנוכחות הנוצרית של הבניינים והנוכחות של מנזרים המרשימה בעיר היא גם פרי פעילות מעצמות אירופה החל מהרבע האחרון של המאה ה-19 בשלהי השלטון העות'מאניים ובתחילת המאה ה-20 בזמן שלטון הבריטים שבנו מספר מנזרים וכנסיות וגם מוסדות שישרתו את הקהילות המקומיות בענייני חינוך ובריאות.


ביקור בכנסייה פטרוס הקדוש

במסגרת סיור ביפו וביקור באתרים הנוצרים בעיר מומלץ לבקר בכנסיה הקתולית השוכנת בפינה הצפון מערבית של יפו העתיקה – כנסיית "פטרוס הקדוש".


פטרוס הקדוש היה אחד משנים עשר השליחים של ישו, מה שהפך אותו בהמשך לאפיפיור הראשון ומיקומה בעל חשיבות היסטורית למגוון תרבויות שעבר גלגולים רבים, עליו הוקמו ונהרסו כנסיות מהתקופה הביזנטית, דרך האימפריה הרומית, הממלוכים ובהמשך גם נפוליאון אשר שהה בכנסיה בזמן מסעו לישראל בשנת 1799.

הכנסייה נבנתה ונהרסה מספר פעמים בין השנים 1888-1894, שנה בה הוקם המבנה הנוכחי בחסות בית המלוכה הספרדי שעוצב בסגנון הבארוק. בשנת 1903 הורחבה הכנסייה ושימשה ככנסייה הקתולית הראשית של העיר


במתחם תוכלו למצוא גם מנזר שנחלק לשני חלקים, כשחלקו המזרחי בנוי סביב חצר קטנה במרכזה ניצב פסלו של לואי התשיעי. חלקו המערבי של המנזר גבוה יותר בו נמצאים מגורי הנזירים, המטבח וחדר האוכל שבו שוכנים מזה שנים רבות ארבעה נזירים בלבד- שני פולנים, אנגלי וצ'יליאני.

מי מכם שיגיע לקומה הראשונה של המגדל יוכל ליהנות מתצפית מרשימה אל נופי ים התיכון וסלע אנדרומדה.


נצרות ביפו בימינו

היום הקהילה הנוצרית הערבית ביפו קטנה מאוד ביחס לגודלה בתקופת השלטון הבריטי בארץ ישראל. היא כוללת בין 8,500 ל-9,000 תושבים והיא פעילה מאוד בכלל הקשור לתחומי דת, חינוך, רווחה, צדקה וקבורה.

העיר יפו היא מקום כינוס של זרמים וקהילות נוצריות רבות, מדובר על קהילת קתולים דוברי עברית, עובדים זרים, מהגרי עבודה וגם כאלה המזדמנים למרחב המטרופולין לרבות סגל דיפלומטי ותיירים. היא וגם מקום כינוס של הקהילה היהודית המשיחית של תל אביב יפו.