חיפוש

נמל יפו

בישראל יש מספר ערים עתיקות, יפות ומרתקות כמו עכו העתיקה, ירושלים נמל קיסריה עד שלעתים קרובות מתעלמים מהעיר יפו והיא נלקחת כתוספת של העיר תל אביב.

סיורים בסמטאות הקטנות והקסומות של יפו העתיקה מציעים למטיילים ולמבקרים בה תחושה של היסטוריה המאפשרת למבקרים לחזור אל העבר עם אווירה אותנטית וחוויתית.

ההיסטוריה של יפו

קיימים דיונים בשאלה האם העיר יפו נקראה על שם בנו של יפת שלפי המקורות בנה כביכול את יפו לאחר המבול הגדול, או שמא השם של יפו נגזר מהמילה "יפה" בעברית שמשמעותה יופי.

חפירות ארכיאולוגיות ומסמכים עתיקים מגלים כי יפו העתיקה התקיימה כנמל ימי לפני יותר מ -4,000 שנה, ולכן נחשבת לנמל העתיק ביותר בעולם. מכיוון שרק ספינות קטנות יכלו להיכנס דרך הכניסה הצרה של הנמל, יפו הפסיקה לתפקד כנמל מסחר לאורך זמן וכיום נמל יפו משמש לסירות דייגים מקומיות ויאכטות קטנות ובכל זאת, קל לדמיין את הימים ההם עם סוחרים שהגיעו דרך הים, העבירו את סחורתם למצרים, ירושלים, דמשק, צנעא, בגדאד וגם מחוצה לה.


יפו העתיקה

יפו היא עיירה קטנה בה העיר העתיקה והמודרניות העכשווית משתלבות זו בזו, עם מיזוג אורח חיים ודתות שונות. זהו מקום קסום בו חיים ועובדים יחד יהודים, מוסלמים ונוצרים, השזורים בצעירים יהודים בודהיסטים או הינדים מוזרים שזה עתה חזרו מטיול אחרי צבא.

המבקרים ביפו העתיקה ונמל יפו יכולים לטייל בסמטאות הקטנות ביפו העתיקה המשוחזרת, אליה צעדו כל כך הרבה בעבר: מצרים בתקופת פרעה, פיניקים, יוונים, רומאים, פרסים, צלבנים, סולטנים טורקים, נפוליאון, וגנרל אלנבי, תפיסתם של יפו סימנה את תחילת המנדט הפלסטיני הבריטי.

למרבה הצער, לא נותר הרבה מיפו במהלך המאות האחרונות של השלטון העות'מאני. הבריטים כבשו חורבות בלבד.

לאחר יום עצמאות ישראל בשנת 1948, יפו התאחדה עם העיר תל אביב. במשך 20 שנה התגוררו בו ערבים עניים ומהגרים יהודים ממדינות ערב.


בשנת 1968 הגיעה ההחלטה לבנות מחדש את יפו. וכך שוחזרו מבנים ישנים, וסמטאות ישנים. נוצרו פארקים וגנים. החוף של יפו שופץ ועם השנים הוא התמלא ברובע אמנים, אולפנים וגלריות אמנות. חנויות עם ממצאים ארכיאולוגיים, יודאיקה ותכשיטים עומדות כעת בסמטאותיה הצרות, הנקראות על שם סימני גלגל המזלות.

אנשי אמנות ותרבות צעירים עברו לדירות מודרניות בבניינים עתיקים. הנמל הישן של יפו שוחזר קמו מסעדות מכל הסוגים. תחנת הרכבת הישנה הגובלת בתל אביב שופצה נלקחה על ידי מסעדות, חנויות ואטרקציות אחרות.


כיום, ישראלים ותיירים כאחד נהנים מיפו על ידי צפייה באנשים בבית הכנסת הלובי, מאזינים לפעמוני כנסיית פטרוס הקדוש, שומעים קריאה לתפילה ליד המואזין של מסגד מחמומדיה, יושבים בפארק המדרון, מביטים על הנמל העתיק של יפו, הכניסה הסלעית שלה, ועוד.