חיפוש

מסלול שכונת עג'מי ביפו

שכונת עג'מי ביפו נמצאת בחלק הדרומי של נמל יפו וליד העיר בת – ים.

השכונה נבנתה בשנות ה-30 כאחת השכונות הראשונות של יפו החדשה בסמוך למקום קבורתו המשוער של איברהים אל עג'מי מי שעל-פי המסורת המוסלמית שהיה אחד מבני הלווייתו של הנביא מוחמד.

בימנו שכונת עג'מי ביפו היא שכונה מעורבת וגרים בה תושבים מכל הדתות ובכל סוגי הבתים, חלק מהבתים מתפוררים וישנים ואחרים מושקעים בעשרות מיליוני דולרים.

מסלול הליכה מומלץ בשכונת עג'מי

המסלול ההליכה מתחיל בנמל יפו העתיקה, הנמל שהפך בשנים האחרונות למקום בילוי שוקק חיים, מן הקצה הדרומי של מגרש החניה שסלול על התפר שבין הנמל ל'גן המדרון'.

יופייה של שכונת עג'מי עוצמתי ומרהיב, במיוחד בזמן השקיעה, וזאת בזכות שרשרת של מסגדים הבנויים על קו הגובה של מדרון יפו, צריחי מגדלי הפעמונים של כנסיות, הבתים המרשימים וצבעוניים שנשואים מעל הים, וגם המראות הפחות נעימים של בתים מתפוררים שכל קישוטם הם חבלי כביסה עמוסים.


ביקור מומלץ בבית הפסיפס של יוסף לוגסי להנצחת העם היהודי

אמן הפסיפס יוסף לוגסי נולד במרוקו ב-1949 ועלה לישראל בשנת 1954 יחד עם הוריו ושבעה אחים ואחיות.

יוסף לוגסי, דגל בערכי קיימות ושימור סביבה הפך את פסולת הבניין, שמצא באתרי בניה לחומר היצירה שלו. הוא אסף את הפסולת, שבר אותה לחתיכות קטנות ומילא את חדר העבודה שלו בכדים עם חתיכות פסיפס במגוון עצום של צבעים.

דירת הגג שלו ושל אשתו הפכה עם הזמן למוזיאון. את העבודות שלו יצר על הרצפה ועל הקירות, הילדים שלו גדלו עם רעש האבנים הנשברות.


יוסף לוגסי לא הסתפק ביצירה עצמה, אלא בחר את תקומת העם היהודי בארץ ישראל כנושא היצירה שלו. כבן למשפחת עולים ממרוקו הרגיש שהיה שותף לתקומה, חווה על בשרו את העלייה וכל מי שתרם למדינה הרשים אותו והיה לו חשוב להנציח אותו, בלי הבחנה בין ימין לשמאל.

במהלך השנים יצר למעלה מ-1,000 דיוקנאות וגם תרם חלק מהן לתיכון חדש ע”ש יצחק רבין וגם מרכזים שונים. בין תחומי יצירתו אפשר לראות נושאים מגוונים כמו שואה וגבורה, אישים בולטים בתולדות ישראל, סיפורי תנ”ך ועוד

לוגסי הלך לעולמו בשנת-2018. יפה אשתו ממשיכה לגור בדירה בה גרו כל השנים ומזמינה אתכם לראות את היצירות ולהכיר את סיפורו של לוגסי דרך קטעי וידאו, סיפורים אישיים והדרכה על הדמויות שבעבודתו.


איך מגיעים לשכונת עג'מי ביפו?

אם אתם מגיעים ברכב מומלץ לחנות במגרש החניה הצמוד לנמל יפו ואז ללכת לכיוון מזרח, עד לרחוב יפת. זה המקום לאכול משהו אם אתם רעבים באחת מהמסעדות שפתוחות כמעט בכל ימות השנה, ולקנח באחת מחנויות הממתקים או בבתי הקפה.

מכאן תוכלו להתחיל לשוטט בכל אחת מן הסמטאות שמוליכות לכיוון מערב, וברחובות האורך של השכונה.

באופן טבעי, כמעט מכל מקום המשיכה היא אל הגבול המערבי, אל עשרות נקודות תצפית מרהיבות לכיוון חוף הים.