חיפוש

מסלול היציאה מהחומות ביפו

בעיר יפו שזורים סיפורים מכל הדתות, של היהודים, נוצרים וגם ערבים. העיר העתיקה ביפו הייתה סגורה מאז שהוקמה מחדש לאחר נסיגתו של נפוליאון מישראל עוד בשנת 1799.
היסטוריה של היציאה מהחומות

במהלך המאה ה-19 התחילה העיר העתיקה ביפו להתפשט מחוץ לחומות העיר זאת בעקבות הצפיפות הגדולה וההגעה של תושבים חדשים להתגורר בעיר.


החל מסוף שנות ה-60 של המאה ה-19 החל תהליך בלתי מאורגן של בנייה מחוץ לחומות העיר כמענה ללחץ ההולך וגובר של ההתיישבות בתוך העיר וגם כמענה לאפשרות הביטחונית למגורים מחוץ לחומות.

בסוף שנות ה-80 של המאה ה-19 נהרסו החומות ועליהם נסללה דרך חדשה רחוב יפת של ימנו.

בשלב זה העיר החלה להתפתח כלכלית, חברתית, פוליטית ואדריכלית תהליך ששינה לחלוטין את פניה הישנות של העיר והפך אותה למוקד כלכלי וחברתי תוסס בארץ ישראל.

הכינוי של יפו בערבית היה אז "ערוסת אל בחר" – כלת הים.


מסלול מומלץ לטיול ביציאה מחומות יפו


כיכר השעון

החלו את המסלול מכיכר השעון ותוכלו להרגיש את אופי ההתרחבות של העיר יפו אל מחוץ לחומות. התהליך שהחל באמצע המאה ה-19,

בזמן השלטון העות'מאני בישראל. יפו של אז הייתה עיר נמל חשובה, וכיכר השעון שימשה כמעין "תחנה מרכזית" לכל התיירים, הצליינים המבקרים שהגיעו דרך נמל יפו. בכיכר פעלו הדיליז'נסים – עגלות רתומות לסוסים או פרדות שבאמצעותן אפשר היה להגיע לערים המרכזיות בארץ.


השוק היווני – שוק המנזר "סורק א דיק"

השוק היווני ממוקם ברחוב גימנסיה הרצליה ביפו ונבנה על ידי המנזר היווני אורתודוקסי של יפו.

הכנסייה היוונית רכשה שטחים רבים ממזרח לכיכר השעון ובנתה בהשקעה כספית נדיבה מתחם מסחרי גדול ומפואר המשתרע לאורך רחוב זה ובסמטאות הסמוכות. יציאת מוסדות השלטון אל מחוץ לחומות העיר העתיקה שיפרה את תחושת הביטחון ואפשרה לפתח את השוק מחוץ לחומות. השוק הצפוף והלא סניטרי שבתוך החומות הוחלף בשוק מודרני לזמנו, מקורה, רחב ונוח.


חאן מנולי

חאן מנולי היה פונדק דרכים חשוב והמבנה הפרטי הראשון שנבנה מחוץ לחומות יפו העתיקה.

חאן מנולי נבנה ביוזמתו של ארמני בשם שהאה מנוליאן – ה"קוואס".

הפונדק ממוקם ברחוב בית אשל 11, מול חנויות שוק הפשפשים עומד בניין שבקומתו הראשונה שורה של קשתות – חאן מנולי.


לאורך רחוב בית אשל עברה הדרך לירושלים החל מאמצע המאה ה- 19 עברו בו אלפי אנשים מדי חודש: צליינים, סוחרים, קונסולים, אנשי דת, עולים חדשים ועוד.


ברחוב הוקמו אכסניות, חאנים ובתי מלון זולים ולצדם בתי מסחר ומחסנים בהם רוכזו הסחורות בדרכן לירושלים. מכיכר השעון ומאזור החאן יצא קו דיליז'נסים מרכזי, עם עגלות רתומות לסוסים עבור הנוסעים ליעדים שונים בארץ.