חיפוש

המושבה האמריקאית – גרמנית ביפו

בגבול יפו שוכן לו כפר קטן וציורי שאם תגיעו אליו תרגישו ממש כאילו טסתם לחו"ל. מדובר בכפר שהוקדם על ידי מאמינים נוצרים שהגיעו לארץ ישראל במאה ה-19.

אז אם אתם רוצים לגלות פנינה נסתרת וקסומה באמת ביפו -תל אביב, אתם מוזמנים לבקר במושבה האמריקאית-גרמנית.


השכונה מורכבת משני רחובות ובה שוכנים בתים ייחודים אשר נבנו לפני יותר מ-150 שנה על ידי מתיישבים אמריקאים. לכל מבנה בשכונה סיפור משלו שיכול לספר על האמריקאים הטמפלרים הגרמנים שלקחו תושבים לאחר האמריקאים נטשו את שכונת תל אביב.


בשכונה ישנם 10 בתי עץ עם שתי קומות; מרפסת וחזיתות עם פרטים מגולפים מעץ השכונה הקטנטנה הזו שוכנת בין יפו לפלורנטין.היסטורית – המושבה האמריקאית תל אביב

בשנת 1866 קבוצה של 157 גברים, נשים וילדים של אוהבים הנוצרים מציון עזבה את מיין בארה"ב ונסעה לארץ ישראל. משימתם הייתה לפתח את ארץ ישראל ולהכין את פלסטין להקמת העם היהודי בארץ ישראל.

ברגע שמנהיגו ג'ורג 'אדמס רכש אדמות הם החלו לבנות אחת השכונות הראשונות מחוץ לחומות יפו. הבנייה היתה בסגנון העץ והלוחית בניו- אינגלנד באמצעות מבנים טרומיים שהביאו איתם ממיין.

ההתיישבות שלהם לא הייתה קלה. רבים מתו בדרך, האדמה הייתה קשה לחקלאות, היו קרבות בקרב המתנחלים והמשאבים שלהם היו מוגבלים. שנתיים בלבד לאחר הגעתם נותרו רק כ- 24 המתיישבים האמריקנים המקוריים.


מושבת הטמפלרים הגרמנית תל אביב

כמה שנים אחרי האמריקאים נטשו את שכונת תל אביב החדשה, הטמפלרים הגרמנים הגיעו ליפו בשנת 1869. הם קנו את בתי המושבה הנטושים והתיישבו בהם. בהנהגת הכומר הופמן, הטמפלרים כיוונו להכין את פלסטין לקראת השנייה.


נכס גדול ברחוב אורבך מס '8 נמכר לטמפלרים בשנת 1871 והפך לטמפלשטט, המטה הטמפלרי המכונה כיום בית עמנואל. בשנת 1904 הטמפלרים בנו את כנסיית עמנואל. במהלך מלחמת העולם השנייה רבים הטמפלרים הגרמנים בפלסטין הפכו לאוהדים נאצים וסולקו על ידי הבריטים השולטים. המושבה הנטושה נפלה. במהלך שנות ה-80 בתי המושבה האמריקאית-גרמנית נקבעו להריסה. הודות למאמציהם של ההיסטוריון האמריקני ריד הולמס ואשתו ז'אן קרטר המושבה נשמרה.


מקומות מומלצים לביקור במושבה

אם אתם רוצים להגיע לטייל במושבה דעו שמדובר במסלול הליכה נוח וקליל הכולל עלייה במדרגות משד' ירושלים, מסלול מישורי ונוח להליכה.


מלון גרנד / מלון ירושלים

עוד אחד מהבניינים הבולטים הוא מלון גרנד שהוקם על ידי האחים דריסקו לצד מלון דו פארק ברחוב אורבך מס '6. המבנה בן שלוש הקומות היה מבנה האבן הראשון בשכונת תל אביב.


כנסיית עמנואל

כנסיית עמנואל ברחוב באר הופמן מתנשאת מעל הבתים הנמוכים של המושבה. זו הייתה תוספת מאוחרת יותר לקהילה, שהושלמה בשנת 1898. זמן לא רב לאחר השלמתה הפכה הכנסייה לכנסייה האוונגליסטית הגרמנית המשרתת את הטמפלרים והאוונגליסטים בקהילה.