סיורים ביפו העתיקה עם בארי אבידן

גם מליון מילים לא יוכלו לתאר את יופייה של יפו, קורותיה ואתריה. הנכם מוזמנים לסיור חווייתי בעיר העתיקה ביפו, בה ננסה ביחד לצעוד לאורך ההיסטוריה ונכיר את קסמה של העיר שנמשלה ליין החודר לדם.

press to zoom

press to zoom

press to zoom

press to zoom
1/3

סיורים נבחרים בעיר

תל אביב-יפו, או יפו-תל אביב?

 

כיום תל אביב נחשבת לחלק הפחות “בולט”, וייתכן שגם הפחות מרכזי שבעיר תל אביב, אולם בעבר (וודאי לפני שהעיר תל אביב הוקמה), יפו נחשבה לאחד משערי ארץ ישראל, ובתקופות מסוימות אף השער המרכזי אליה. שרידים ארכיאולוגיים להתיישבות בעת העתיקה נמצאו זה מכבר ביפו, ועדויות רבות של מפות מצוירות ממבקרים שהגיעו אל ארץ הקודש מפעם לפעם מספרים לנו חשיבותה הרבה ועל פריחותיה ושקיעותיה השונות של העיר לאורך ההיסטוריה. היותה של יפו עיר נמל, הפכה אותה למקום בו צעדו לראשונה רבים מהעולים המפורסמים ביותר לארץ ישראל ואגב, גם מבקרי המזרח התיכון בכלל.

 

יפו: מפתח להכרת א"י בתקופת האימפריה העותומאנית

 

כמובן שיפו חשובה גם להיסטוריה של א"י בתקופת המנדט הבריטי, אולם חשוב לציין כי יפו הייתה עיר מרכזית, דווקא משום היותה עיר נמל, בתקופת האימפריה העותומאנית. מעבר לשרידי הבניינים המפוארים יותר ופחות שניתן למצוא ביפו עד היום מהתקופה, עצם העובדה שביפו ישבו כל נציגי המעצמות דאז, הופכת אותה למעין קלחת של היסטוריה, אישים ואירועים משמעותיים ביותר.

 

האדריכלות ביפו

 

מכל האמור לעיל, בטח עבר הבנתם שביפו מתערבבים להם בהרמוניה שרידי אדריכלות רבים, ישנים וחדשים, עתיקים ומודרניים: החל מבתי פאר ערביים, דרך הבאוהאוס שכ"כ מזוהה עם ת"א , ועד לשכונות חדשות ומחודשות, אתרי מסחר וותיקים ומבנים מפורסמים.

 

הנמל ביפו

 

ובכן, קשה לדבר על יפו ללא הקדשת פסקה מיוחדת לנמל הכ"כ אהוב ומזוהה עם העיר, וזה שבמידה רבה העניק לה את חשיבותה הרבה. מה אין בו? סמטאות אומנים, מסעדות מומלצות, אתרים היסטוריים ושפע ענק של סיפורים בני מאות שנים לצד סיפורים בני ימינו.

אזורים נוספים